MOŽDA ĆE VAM POMOĆI…

Dragi i poštovani roditelji,

nadamo se da ste dobro. Ne super, ne fantastično, ne sjajno, već dobro, mirno i staloženo. Dani iza nas preplavljeni su, svima nama, novim i neobičnim informacijama popraćenim uputama za način života na koji nitko od nas nije naviknuo. Vjerujemo da je kroz Vas prošla cijela paleta emocija i raspoloženja, od straha, tuge, panike, anksioznosti, zbunjenosti, nesigurnosti i brige, no ponajviše ljubavi prema obitelji i drugim bliskim osobama. Oni nama najbliži, oni najmlađi, iako se na prvi pogled čini da ništa ne razumiju, da je ta zločesta bubica Korona samo neka nova igra zbog koje treba češće prati ruke, itekako upijaju atmosferu cijele situacije, a ponajviše Vašu reakciju i emociju na istu. U njima se također gomilaju razna pitanja, a na nama je da im iskreno odgovorimo. I o tome što se događa, i o tome kako se osjećamo. U redu je da smo preplašeni i bojimo se, u redu je da ne znamo što će se sutra dogoditi i kada ćemo moći van u parkić, u redu je biti onako kako iskreno jesmo i to prenjeti djeci na njima primjeren način. Ono što je za njihovu dobrobit u ovom trenutku važno, jest povezanost s roditeljem (skrbnikom) te osjećaj povjerenja. Važno im je znati da smo tu kraj njih, no i istinu o cijeloj situaciji koja nam se svima desila. Istina je da, ukoliko se pridržavamo svih datih nam uputa, da će situacija proći brže i bezbolnije. Proći će. Preživjet ćemo. Velika većina nas nije u životnoj opasnosti i tu poruku treba slati prema djeci. Poruku koja jasno govori da smo tu uz njih, da su na sigurnom, da je situacija neobična, no da će proći i sve će biti dobro.

Ono što je važno naglasiti jest da djeca u vrtićkoj dobi još uvijek uče prepoznavati svoje osjećaje te upravljati njima, a način na koji će doživjeti i reagirati ovisi o njihovoj dobi i temperamentu, no ponajviše o Vama. O Vašoj reakciji, ali i Vašoj podršci u trenutku kada su oni sami preplavljeni nekim novim neobičnim strahom i nesigurnošću. Od osjećaja ne možemo pobjeći. Priroda ih nam je dala kako bismo procijenili situaciju oko sebe te na istu reagirali. Dajte im da dožive, ne umanjujte njihove emocije, omogućite im prostor i način na koji će ih izraziti. Najčešće je to kroz igru, spontano i instiktivno stoga im dajte dovoljno kvadrata i strpljenja da u kući izgrade svoj svijet, a zatim se i Vi isto tako spontano spustite na njihov nivo (psihički i fizički) i uživajte u čaroliji dječje igre. Ukoliko Vam se ista čini pregruba ili „ružna i neprimjerena“, zaustavite sebe i dopustite im sve u granicama sigurnosti za ostale ukućane i kućni inventar. Neki će se radije izraziti kroz crtež, kroz priču, kroz pjesmu i ples, a neki će se samo htjeti puno više maziti i ušuškati u sigurnost Vašeg krila.

U svakom slučaju, iskoristite ovaj neobičan trenutak za najobičnije, a tako važne stvari za koje inače nemamo vremena – mazite se, igrajte se, kuhajte zajedno, pospremite igračke, čitajte još više, pjevajte i plešite, te na taj način učvrstite odnos ljubavi i povezanosti. Zdrav i stabilan odnos je ono što djeci daje osjećaj sigurnosti sada, a kasnije temelj za izgradnju sebe, svog samopouzdanja i uspješnog života.

Ukoliko negdje zapne, naša psihologinja Helena na raspolaganju je putem telefona, cijeli dan:

099 355 8593.

Hrvatska psihološka komora i Hrvatsko psihološko društvo – broj telefona za pomoć i podršku na području PGŽ: 091 755 0879.

U nastavku dijelimo nekoliko linkova na tekstove vezane za aktualnu temu, ali i poneku ideju kako ispuniti dan.

Kako objasniti djeci epidemiju korona virusa? (Hrvatsko društvo za psihološku pomoć)

https://dpp.hr/kako-djeci-objasniti-epidemiju-koronavirusa/?fbclid=IwAR2unYmOZz5FfL2D0vCUxje7tMCK6BBgLYBIxUyMaVYCglnoFD1Xfd1HTVA

Kvalitetan razgovor na temu, doc.psih. Dea Ajduković

https://gloriaglam.hr/gg-talk/zivimo-u-drustvu-koje-nas-pritisce-da-djelujemo-savrsenima-a-teske-emocije-slabo-podnosi-njih-mislimo-da-trebamo-skrivati-489?fbclid=IwAR2UFvdzLJ711y7qlObBlagBDxvrn4sihRScfBi_qBDCBDP1bUwNKaraIJw

Savjeti i ideje kako ispuniti vrijeme (UNICEF)

https://www.unicef.org/croatia/kako-provoditi-vrijeme-s-djecom-kod-kuce?fbclid=IwAR2j0j9AitUgTpjhSn1v2bAoQ0X01CkB4wl2gmZyZCe7KrVKj306NCKAzg0

Stranica jednog tate čiji dječaci nemaju potrebu za youtube-om (The Dad Lab – razni eksperimenti i igre)

https://thedadlab.com/

“U lutkarsko s kauča!” (Gradsko kazalište lutaka Rijeka)

http://www.gkl-rijeka.hr/index.php/wanda-lavanda-u-lutkarsko-s-kauca/

Tekst: Helena Žagar, psihologinja i praktičar terapije igrom

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes